Psychological Support for people impacted by the conflict in Ukraine

🇺🇦 Support for people impacted by the conflict in Ukraine 🇺🇦

EN

INDIVIDUAL SUPPORT

Given the situation, we decided to offer our professional support to people impacted by the war in Ukraine free of charge. We provide support in English and Polish both face to face in Gdańsk Wrzeszcz and online/on phone. If you are worried about your family or friends, if you lost somebody, if you are anxoius, helpless, angry, sad… if you don’t know what to think or what to do and need to talk these things through out loud with somebody in judgement-free atmosphere, feel free to get in touch. 

PL

INDYWIDUALNE WSPARCIE

W związku z wojną w Ukrainie, zdecydowaliśmy zaoferować darmową pomoc/wsparcie psychologiczne osobom dotkniętym obecnymi wydarzeniami. Oferujemy wsparcie po polsku lub po angielsku na żywo w Gdańsku Wrzeszczu jak i online czy przez telefon. Jeśli martwisz się o swoich najbliższych, rodzinę, przyjaciół, jeśli straciłeś kogoś bliskiego.. przeżywasz lęk, niepokój, złość, smutek, poczucie bezradności… jeśli nie wiesz co myśleć czy co robić i potrzebujesz omówić to z kimś w atmosferze wolnej od osądzania, zadzwoń lub napisz. 

EN

COMMUNITY CIRCLE/SUPPORT GROUP

I want to offer space where those who feel such need can come and talk or just be present with others. My role would be to give support, moderate and  facilitate this space. I would also show you how to deal with stress/anxiety, make space for everyone to share or just be there together. In my practice in Gdańsk Wrzeszcz I can host a group up to 12 people. The group will be on Wednesdays at 18:30-20:00 starting from 9 March 2022, this one will be in English. Just let me know by message /phone call if you want to come +48 506 080 577, so I know how many people would be there. If you would like to join such group in Polish, let me know too, if there is the need, I will try to make such group in Polish too.

PL

SPOŁECZNOŚĆ/GRUPA WSPARCIA

Chcę również stworzy przestrzeń, w której ci którzy odczuwają taką potrzebę mogę porozmawiać bądź po prostu poprzebywać razem. Moją rolą będzie wspieranie Was, moderowanie tej przestrzeni tak aby każdy mógł powiedzieć to co chce bądź po prostu pobyć razem z innymi. W mojej praktyce w Gdańsku Wrzeszczu mogę przyjąć jednocześnie grupę do 12 osób. Grupa będzie spotykać się w środy w godzinach 18:30-20:00 zaczynając od 9 marca 2022, ta grupa będzie prowadzona po angielsku. Napisz wiadomość lub zadzwoń, jeśli chcesz przyjść +48 506 080 577, żebym wiedziała ile osób będzie mniej więcej. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w takiej grupie po polsku, również możesz się ze mną skontaktować. Jak będzie taka potrzeba utworzę taką grupę po polsku.